۵ نکته مهم در هشتگ گذاری اینستاگرام

هشتگ گذاری صحیح را یاد بگیریم

۵ نکته مهم در هشتگ گذاری اینستاگرام

آیا به این موضوع فکر کرده اید، چگونه مخاطبان شما را به راحتی پیدا کنند و چطور بتوانیم محصولات و خدمات خود را به دیگران بهتر معرفی کنیم، با ما همراه باشید تا در در این مقاله با هشتگ و اثرات معجزه آسای آن بیشتر آشنا شویم.

قبل از اینکه بخواهیم نکات مهم در هشتگ گذاری را بیان کنیم بهتر است، شما را با این ابزار قدرتمند و کاربردی که با یک مقدار دقت در استفاده از هشتگ ها نتایج خیره کننده ای در رشد و معرفی محتوای شما در شبکه اجتماعی ایجاد می کنند آشنا کنیم. امروزه تمامی افراد حداقل یک بار از هشتگ ها در صفحات مجازی خود استفاده کرده‌اند. هشتگ همان کلمه های هستند که با علامت # آغاز می‌شوند. در اینستاگرام از هشتگ ها به منظور دسته بندی موضوعی محتوا های مختلف استفاده می‌شود. در واقع زمانی که علامت # در ابتدای یک واژه یا عبارت قرار می‌گیرد به یک متا تگ تبدیل می‌شود و کلیک کردن روی آن باعث می‌شود که مخاطب به سمت صفحه و یا محتوایی مرتبط با موضوع واژه هدایت شود. در نتیجه، زمانی که شما از هشتگ در پست‌های خود استفاده می‌کنید، یک دسته بندی مشخص برای محتوای خود در کنار سایر محتوا های مشابه ایجاد کرده اید، که این خود یک نکته کلیدی برای بهتر پیدا شدن محتوا های شما برای کاربرانی که به دنبال موضوعات مرتبط به کسب و کار شما میگردند است.

هشتگ# یک ابزار بسیار قدرتمند برای گروه بندی محتوا و موضوعات در شبکه های اجتماعی است، در واقع هشتگ به کاربران کمک می کند تا از طریق سرچ کردن محتوا مورد نظر خود را پیدا کنند.

هشتگ چیست؟

هَشتَگ یا هش‌تگ (Hashtag) با نشان #، یک نماد پیشوندی و یکی از تگ‌های فراداده است که برای دسته بندی موضوعی و اشتراک گذاری در سطح گسترده در شبکه های اجتماعی استفاده می شود. اگر بخواهیم یک مثال دقیق از هشتگ بیان کنیم، می‌توانیم بگوییم شبکه های اجتماعی مانند یک کتابخانه بسیار بزرگ هستند، که تنوع بسیاری از کتاب های مختلف در داخل آن قرار دارد ما به کمک هشتگ فهرستی دسته بندی شده از قفسه های کتابخانه در اختیار داریم و بر اساس خواسته و نیاز خود میتوانیم هر مجموعه که مورد نظر داریم را به راحتی در اختیار داشته باشیم و در داخل کتابخانه جستجو موضوعی داشته باشیم. وقتی شما در شبکه های اجتماعی روی هشتگ مورد نظر خود کلیک می‌کنید به صفحه‌ای هدایت می‌شود که در آن صفحه تمام پست‌هایی که شامل آن هشتگ هستند، نمایش داده می‌شوند. در این صورت، دسترسی به مطالب مورد نظر زمانی که به یک محتوای خاص نیازمندیم با استفاده از هشتگ، خیلی ساده‌تر و در مدت زمان کمتری انجام می‌شود. و این خود باعث می شود مخاطبان موضوعی هدفمنی را به صفحه خود هدایت کنید.

انواع هشتگ های اینستاگرام

در کل هشتگ های در اینستاگرام به دو دسته تقسیم می شوند،(هشتگ برند، هشتگ عمومی) که هرکدام برای خود بازخورد و کاربردی دارند، در زیر به معرفی و کاربرد این دو دسته هشتگ پرداخته ایم.

هشتگ های برند ( Branded Hashtags)

می‌توان گفت اکثر هشتگ های اینستاگرام و در حدود ۷۵ درصد از آنها، از این دسته محسوب می‌شوند. این هشتگ ها شامل نام فرد، محصول و یا تبلیغ می‌باشد. مزیت فوق العاده ای این هشتگ ها دارند، نمایش آمار صحیح به مخاطبان است. به عنوان مثال، شما می‌توانید وضعیت محصول و یا تبلیغ خود را با هشتگ مرتبط با آن سرچ کنید. یا اینکه می‌توانید برای تحلیل کردن محبوبیت برند خود، آن را با استفاده از ابزارهای تحلیل شبکه اجتماعی بررسی کنید. در این صورت، شما می‌توانید از مشتریان و مخاطبان خود بخواهید زمانی که از محصول و یا خدمات شما استفاده می‌کنند، از آن عکس و یا فیلم تهیه کرده و آن را با هشتگ در شبکه‌های اجتماعی اعم از اینستاگرام به اشتراک بگذارند. در این شرایط، شما می‌توانید بهترین عکس‌ها و فیلم‌ها را انتخاب کرده و در صفحه خودتان به اشتراک بگذارید.

هشتگ های عمومی ( Community Hashtags)

هشتگ هایی که در این دسته قرار می‌گیرند، هشتگ های عمومی هستند و در واقع، هدف از این هشتگ ها تبلیغ خدمات و یا بازاریابی برند نمی‌باشد. تمامی افراد می‌توانند از هشتگ های مختلف و متنوع در پست‌ها و استوری های اینستاگرامشان استفاده کنند. در واقع، هشتگ هایی که افراد مختلف تنها به منظور دریافت فالوور برای پیجشان استفاده می‌کنند، از هشتگ های عمومی هستند. هدف این افراد معرفی برند و یا خدمات خاصی نمی‌باشد و تنها می‌خواهند برای پیچ شخصی خود مخاطب جذب کنند.

هشتگ مدت دار یا کمپین (campinas hashtags )

همانطور که از اسم این نوع هشتگ مشخص است، به نوعی هشتگ گذاری خاص برای مدت زمان محدود گفته می شود، مثلا شرکت در یک مسابقه خاص یا کمپین خاصی که برای مدت زمان مشخص یک مجموعه برگزار کرده است و بعد از گذشت مدت زمان مشخص به پایان میرسد و دیگر هیچ بازخورد و استقبالی از آن نمیشود. البته یک سری هشتگ ها نیز هستند که بر اساس اتفاقات مهم جامعه به سرعت محبوب می شوند مانند( #کرونا   #درخانه-بمانیم #واکسن_بخرید ) که هر مجموعه ای می تواند با توجه کردن به مسئولیت اجتماعی خود برای این اتفاق از این هشتگ در پست های مرتبط موضوعی استفاده کند.

۵ نکته مهم در هشتگ گذاری

به راحتی با توجه کردن به نکات کاربردی پایین می توانید بهترین و بیشترین بازخورد را از هشتگ ها دریافت کنید.

برای افزایش فالوور اینستاگرام با استفاده از هشتگ های صحیح و مناسب، خیلی سریع و آسان می توانید بیشترین رشد را در مخاطبان خود ایجاد نمایید.

از یک هشتگ و کلمه خاص استفاده کنید

استفاده از برخی کلمات و هشتگ های خاص نه تنها باعث جذب بیشتر مخاطب شده، حتی حسی خوب در مخاطب ایجاد می کند، که این امر باعث می شود مخاطب بیشتری جذب شما شود شما باید از کلمات خاصی در هشتگ های اینستاگرام استفاده کنید و هر چقدر که هشتگ های شما خاص‌تر و جذاب‌تر باشد، مخاطبان بیشتری جذب شده و در نتیجه، پست‌های شما بیشتر دیده می‌شوند. این نکته را توجه کنید حتماً هشتگ شما تا حدودی مربوط به موضوع پیجتان باشد، مثلا می توانید از هشتگ #حس-خوب برای کافه یا رستوران استفاده نمایید یا اگر پیج اینستاگرام شما در حوزه فروش لوازم آرایشی است از هشتگ #زیبایی یا اگر پزشکی است از هشتگ #سلامتی استفاده کنید. اکثر کسب و کارها برای استفاده از هشتگ ها با توجه به موضوع محصول و یا خدماتشان از ۱هشتگ خاص و همیشگی در پست‌های اینستاگرامشان استفاده می‌کنند. در نتیجه، اگر شما نیز می‌خواهید پست‌های مرتبط با کسب و کار خود را به اشتراک بگذارید و یا می‌خواهید بازدیدکننده جذب کنید، از یک هشتگ اختصاصی در اینستاگرام خود در کنار سایر هشتگ ها استفاده کنید کاری که باید برای موفقیت هشتگ زدن در فضای مجازی انجام دهید، استفاده از کلمات خاص و متفاوت است. در یک کلام بگوییم که هرچقدر هشتگ های جذاب تری داشته باشید، احتمال جذب مخاطب هم بیشتر خواهد بود.

نکات مهم هشتگذاری در اینستاگرام

استفاه از هشتگ های بی ربط اکیداْ ممنوع

هیچ وقت سعی نکنید مخاطب را با هشتگ های غیر مرتبط فریب دهید، شاید برای کوتاه مدت بازخورد مناسبی دریافت کنید اما قطعاً نتیجه مثبتی به شما نمی دهد، مثلا من یک پیج فروشگاه تیغ اره نواری دارم، قطعاً مخاطبی که با  هشتگ #احمدی_نژاد یا # زیبای_پوست وارد پیج من می شود قرار نیست به هیچ عنوان از محصولات من خرید کند و یا حتی تعامل کوچکی با پیج من داشته باشد.پس توجه کنید از هشتگ های بی ربط به شدت دوری کنید، این کار صفحه شما را ضعیف می کند و به کسب و کارتان صدمه میزند و نه تنها رشدی نمیکند بلکه پیج شما به عنوان یک پیج اسپم شناخته می شود.

در هشتگ گذاری زیاده روی نکنید

این را باید همگی بدانیم که واقعاً در هیچ کاری زیاد روی خوب نیست، پس سعی نکنید با حجم بالای هشتگ این حس به شما منتقل شود که مخاطب بیشتری جذب میکند، از هشتگ های کمتر و با کیفیت تری  لطفاً استفاده کنید، هشتگ بیش از اندازه در اینستاگرام باعث می‌شود مخاطبانتان به مرور زمان کاهش پیدا کنند، همچنین سبب می‌شود که اینستاگرام شما را به عنوان اسپم شناسایی کند. همیشه سعی کند در کنار اینکه محتوای حداقل یک یا دو خطی در مورد پست خود تولید می کنید از هشتگ های مرتبط نیز در کنار محتوا استفاده کنید،اگر تنها در  توضیحات یک پست از هشتگ استفاده کنید، اینستاگرام به پیج شما به عنوان اسپم نگاه می‌کند و در نتیجه، پست‌های شما اهمیت چندانی برایش نخواهند داشت.

پیج های مشابه با خود را ارزیابی کنید

یکی از راه های موفقیت در هر کسب و کاری بررسی، مشاهده و آنالیز رقبا است، ما نه تنها با بررسی کردن رفتار پیج های مشابه به گسب و کار خود میتوانیم از الگو های رفتاری آنها الهام بگیریم، حتی به راحتی میتوانیم نقاط قوت و ضعف آنها را رسد کنیم و خودمان برای اینکه جایگاه بهتری کسب کنیم محتوای با کیفیت تری تولید کنیم و از اشتباهات آنها درس بگیریم.همیشه سعی کنید پیج های که در حوزه فعالیت شما پرقدرت عمل می کنند را بررسی کنید و از رفتار و عملکرد آنها برای رشد و شکوفایی پیج خود درس بگیرید.اما این نکته را هیچ وقت فراموش نکنید قطعاً رفتار مخاطبین پیج های مشابه با رفتار مخاطبین شما به یک شکل نیست و شما نمی توانید با الگو برداری کامل نتیجه مشابه ای کسب کنید. سعی کنید همیشه در تولید محتوا خلاق باشید و محتوای کاربردی خلق کنید.

از هشتگ های تکراری استفاده نکنید

سعی کنید در هشتگ گذاری خلاقیت به خرج دهید، استفاده از یک سری هشتگ تکراری برای همه پست ها نه تنها ارزشی برای شما ایجاد نمی کند، بلکه از دید اینستاگرام شما آنچنان ارزشی برای پیجتان و محتوایتان قائل نیستید، سعی کنید از هشتگ های مرتبط و متنوع استفاده کنید و حتی میتوانید با مشاهده پیج های مرتبط به کسب و کار خود از نوع و تنوع هشتگ های آنها الهام بگیرید.

نتیجه گیری

در پایان این مقاله هرچند به برخی از نکات و جزئیات در هشتگ گذاری اشاره نکردیم، اما این را نباید فراموش کنید که استفاده درست از هشتگ برای رشد شما واقعاً موثر است، استفاده بی هدف از هشتگ ها نه تنها نتیجه مثبتی نداشته بلکه به مرور زمان نتایج عکسی برای شما ایجاد می کند، اگر صاحب کسب و کاری هستید یا به فکر رشد و شکوفای پیجتان می باشد، این نکته را فراموش نکنید که صبور باشید، محتوای با کیفیت در کنار هشتگ گذاری درست نتیجه مطلوبی برای شما ایجاد می کند. این را حتماً بدانید با فالور غیر واقعی هیچوقت نمی توانید یک شبه ره صد ساله را طی کنید.

در تلگرام

ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

ما را دنبال کنید

برچسب‌ها:
۳ دیدگاه
  • مرجان یاوری
    ارسال شده در ساعت: ۱۹:۵۷, ۲۹ فروردین پاسخ

    ممنون مفید بود

دیدگاه خود را بنویسید